Home   Software   Hardware   Konstrukce   Kmitočty   Odkazy   Kniha
17-03-2018
Vyšla nová verze HDSDR 2.76a.
07-02-2013
Doplněn seznam software pro Linux.
22-12-2012
RTL-SDR jako velmi levný ADS-B přijímač.
28-03-2012
SDR přijímač z DVB-T tuneru, aneb RTL-SDR.
SDR Přijímač DR2B | Oscilátory

Krystalové oscilátory

Nejjednodužším zdrojem kmitočtu pro SDR přijímač je hybridní krystalový oscilátor, ke kterému stačí připojit pouze napájení. Výstup z oscilátoru připojíte přímo k děličce v přijímači a nemusíte nic měřit, ani nastavovat. Krystaly a krystalové oscilátory vhodné pro stavbu SDR se dají najít na starých základních deskách, řadičích, či modemech. Zapojení vývodů najdete zde.



Pokud se vám nepodaří sehnat krystalový oscilátor, můžete ho jednoduše postavit z diskrétních součástek. Je však třeba počítat se záludnostmi, které vás mohou při stavbě potkat. Ne každý krystal se totiž podaří hned rozkmitat na daném kmitočtu, nebo nemusí kmitat vůbec. Nebude-li vám zapojení fungovat na první pokus, rozhodně se nenechte odradit a zkuste třeba jiný krystal, byť i se stejným kmitočtem. Platí tady co kus, to originál :-). Pomoci si můžete také úpravou pracovního bodu daného zapojení. Správnou funkci oscilátoru doporučuji ověřit čítačem, nebo osciloskopem. Předejdete tak omylům při ladění vašeho rádia.

Colpittsův oscilátor
Oscilátor s invertorem 74HC04

KrystalRX KmitočetPoznámka
7.2 MHz1.8 MHzAmatérské pásmo 160m
14.318 MHz3.5795 MHzAmatérské pásmo 80m
28.224 MHz7.056 MHzAmatérské pásmo 40m

Použití tohoto oscilátoru má však jednu zásadní nevýhodu. Chcete-li poslouchat jiné pásmo, musíte vyměnit krystal a jste odkázaní na jeho pevný kmitočet. Řešením je připojit za oscilátor děličku a získat tak dvou, či vícepásmový přijímač. Použití děličky je navíc vhodné i v případě, že potřebujete výrazně nižší kmitočty, např. pro příjem dlouhých vln. Krystaly s tak nízkým kmitočtem se totiž velmi špatně shání.

Programovatelné oscilátory

Další a velmi vhodnou možností jsou moderní programovatelné oscilátory. Jejich kmitočet lze nastavit/naprogramovat buď jednorázově (před zakoupením, většinou u prodejce) nebo u dražších typů plynule uživatelsky měnit a přelaďovat tak přijímač v širokém spektru kmitočtů.

Epson Toyocom SG8002

Jednorázově programovatelný oscilátor z produkce firmy EPSON. U nás lze zakoupit u firmy Spezial Electronic v různých variantách za poměrně přijatelnou cenu 160 Kč. Oscilátory v pouzdru DIL je možné nechat naprogramovat na pevný kmitočet v rozsahu 1 MHz - 125 MHz, což je pro náš účel zcela dostačující.





Silicon Labs Si5351A

Si5351A je uživatelsky programovatelný oscilátor přes sběrnici I2C. Uvnitř obsahuje 2 programovatelné PLL oscilátory a několik děliček, které lze softwarově propojit až na 8 nezávislých 50Ω výstupů (v pouzdru QFN20). Obvod byl původně určen do spotřební elektroniky, jako náhrada za krystalové oscilátory s pevným kmitočtem. Díky velmi nízké ceně a zajímavým parametrům se stal obrovským hitem pro různé radioamatérské konstrukce. Oscilátor je schopen plynule přelaďovat výstupní kmitočet s krokem až 0.01 Hz. Jediná nevýhoda je poměrně komplikované programování, což ale řeší různé knihovny, např. pro Arduino. Kromě samostatného čipu lze zakoupit i hotový modul s třemi SMA konektory. Cena modulu se pohybuje kolem 100Kč na Aliexpress, nebo eBay.

Základní parametry Si5351A
Frekvenční rozsah2.5 kHz - 200 MHz
Výstupní úroveň7-14 dBm (obdélník)
Fázový šum-137 dBc/Hz @ 10 kHz
Počet výstupů3 (MSOP10), 4 (QFN16), 8 (QFN20)
Napájecí napětí3.0 - 3.6 V










Knihovny pro Arduino: Etherkit, Adafruit


Silicon Labs Si570

Si570 je další uživatelsky programovatelný oscilátor přes sběrnici I2C. Jedná se o populární obvod, často používaný v amatérských SDR přijímačích a různých generátotech. Přes svoji poměrně nízkou cenu je to kvalitní zdroj signálu s nízkým fázovým šumem. Výstup Si570 je obdélíkový (pravoúhlý) s velkou strmostí, signál je tedy velmi bohatý na harmonické. Obvod se vyrábí v několika variantách, podle kmitočtového rozsahu. Nejrychlejší varianta dokáže generovat signál až do kmitočtu 1.4 GHz.



Označení oscilátoruKmitočetVýstupní úroveň
Si570CAC (CMOS)10 MHz - 160 MHz≅ 3.3 Vpp
Si570BBC (LVDS) 10 MHz - 280 MHz≅ 0.7 Vpp
Si570BBB (LVDS) 10 MHz - 810 MHz≅ 0.7 Vpp
Si570DBA (CML)10 MHz - 1.417 GHz≅ 1.5 Vpp

Stavebnice

V posledních letech vznikla celá řada kitů (stavebnic) s obvodem Si570, a tak si jednu z nich představíme..

QRP2000 USB Synthesizer

Asi nejznámější stavebnice syntezátoru ovládaného přes USB. Výborně se hodí jako zdroj signálu pro různé SDR aplikace, protože funguje s většinou známých programů (HDSDR, SDR#, SDR-Radio, atd). S upraveným firmwarem lze připojit i LCD displej s rotačním enkoderem a používat stavebnici zcela samostatně bez PC. Objednat lze ve čtyřech variantách, podle rozsahu použitého oscilátoru. Ve skutečnosti je ale rozsah kmitočtů větší, než uvádí výrobce. CMOS verze mně bez problému chodí od 4MHz do 200MHz.




Ovládací software USBSynth4

Šikovnou pomůckou je prográmek USBSynth, pomocí kterého můžete syntézu pohodlně ovládat. Ladit lze také kolečkem u myši v předvoleném, nebo libovolně nastaveném kroku. Program navíc umožňuje FSK klíčování a experimentální MEPT vysílání. Aktuální verzi si můžete stáhnout zde.








Užitečné odkazy:

All Right Reserved © 2008 - 2023, Matony - OK2IP